İnternet üzerinde e-posta gibi özel hesaplarınız için en güvenli şifreyi oluşturmak çok zor değil.

İnternet dilinde “lamer” olarak adlandırılan kişiler, kullandıkları şifre kırma programları ile e-posta adreslerini kolayca ele geçirebiliyor.

Lamerların eline düşmek istemiyorsanız en iyisi hem akılda kalıcı hem de güvenli şifre oluşturmanız.

Yapmanız gerekenler çok basit.

  • Şifreniz mutlaka @#$%^& gibi özel karakterler içermeli.
  • En az 8 karakterden oluşmalı.
  • İçinde bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir sembol olmalı.
  • Çabuk tahmin edilebilir ve şifre kırıcı programlarla kolayca kırılabilecek, sözlükte bulunan herhangi bir kelime ya da sıralı dizilerden oluşmamalı. Örneğin: kemal, 123456, abcdef, takvim.
  • Yakınlarınız tarafından kolayca tahmin edilmemesi için doğum tarihiniz, tuttuğunuz takım, sevgilinizin adı ve annenizin kızlık soyadı gibi bilgiler içermemeli.

Leet kullanımı;

Leet veya 1337 nedir? Elite kelimesinden türetilmiş olan, Leet 1980′lerde ortaya çıkmış genellikle Hacker’ların kullandığı harflerin rakamlarla veya sembollerle değiştirilmesiyle oluşturulan bir yazım dilidir. Bunu kullanmanın öncelikli amacı sansür filtrelerini aşmak ve normal kullanıcılardan kendilerini soyutlamak idi. Öyleki Leet bilen birinin yazdıkları normal kullanıcılar için anlaşılmaz bir karakterler kümesi ifade ederken diğer 1337 bilenler tarafından gayet rahat anlaşılabiliyordu.Evet aslında Leet yazılımı çok basit, belli başlı harflerin yerine belli bazı karakterler kullanıyoruz.Aşağıdaki tabloda latin harflerinin sıkça kullanılan 1337 karşılıklarını görebilirsiniz.

Bazı Örnekler:

– Akşemsettin => 4k$3m53tt1N (A yerine 4, ş yerine $, E yerine 3, S yerine 5 ve i yerine 1 kullandık)
– Fenerbahçe => F3n312b@hc3 (E yerine 3, R yerine 12, a yerine @)
– Beşiktaş => 8es!K7a$ ( B yerine 8, i yerine !, t yerine 7, ş yerine $)
– Galatasaray => 6@l@t@5@r@Y => ( G yerine 6, a yerine @, S yerine 5)
– Trabzon => Tr@8z0N => (a yerine @, b yerine 8, o yerine 0 (sıfır))

Yukarıdaki bilgileri kulanarak güçlü şifreler oluşturabilirsiniz ve güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

E-posta adresi açarken gizli soru ve yanıtları kesinlikle düzgün bir şekilde girin unutmayın elbet lazım olabilir kırmak isteyenler çıkabilir ve bu yolla kurtarabilirsiniz ve her üyelikleriniz de farklı şifreler kullanmaya özen gösterin.

Bu bilgilerden yola çıkarak oluşturduğunuz şifrenin güvenli olup olmadığını http://www.passwordmeter.com/ linkinden kontrol edebilirsiniz.

Processing your request, Please wait....